Intoleranca na hrano in dieta – izkušnja pacientke
Moja intoleranca na hrano in dieta
Nepojasnjene težave s prebavo, napihnjenostjo, glavoboli, utrujenost, najbolj pa me je morila moja koža. Imela sem lišaje, izpuščajčke in še mozolje. S tem sem se soočala kar nekaj časa.
Potem pa mi je prijateljica povedala, da je to lahko posledica hrane, za katero sem preobčutljiva. Tako sem na internetu zasledila diagnostični laboratorij Medicare PLUS, ki odkriva te preobčutljivosti in se odpravila tja. Na podlagi živil, ki jih testirajo, sem izbrala paket, ki vsebuje 20+ najpogostejših živil.
Ker so mi igle malce neprijetne, so mi v laboratoriju ponudili odvzem kapilarne krvi. To je par kapljic krvi iz prstka, kar je super, saj ni nič bolelo 🙂
V dveh dneh sem dobila izvid, ki je jasno pokazal kaj me matra. Živila, ki sem jih morala izločiti na podlagi izvida so:
- Meso (svinjina, govedina)
- Mlečni izdelki
- Jajca
- Kava
- Kvas
- Vse vrste kruha, piškotov in peciva iz moke, ki vsebuje gluten
Kaj pa zdaj?
Prijatljica mi je že pred časom povedala za čistilni program z bazično hrano pa sem ji rekla, da bom poskusila ampak sem vedno nekako čakala na pravi trenutek. Dokler nisem ugotovila da pravi trenutek ni naslednji teden, ne jutri ampak takoj zdaj! Oziroma še posebej zdaj, ko sem dobila uradno potrditev, da sem na nekatera živila preobčutljiva.
In sem se pognala v akcijo. Naredila sem si seznam živil, ki jih glede na izvid lahko uživam, poiskala zanimive recepte in nakupila vse potrebne sestavine za izvedbo programa in diete.
Moja intoleranca na hrano in dieta
Bistvo tega čistilnega 5 dnevnega čistilnega programa je, da v telo vnašaš pretežno bazično hrano, ki dodatno okrepi jetra in preprečuje nastanek vnetij v telesu. Občasno se lahko na jedilniku znajde tudi kakšno kislotvorno živilo, vendar je v družbi toliko bazičnih sestavin, da ne predstavlja nobene škode.
Poleg živil, ki sem jih morala izločiti na podlagi izvida intolerančnega testiranja, sem za ta program izločila še:
- Vse sokove, razne gazirane pijače, ter čaje (razen zelenjavnih in zeliščnih čajev)
- Sladkor v vseh oblikah
- Vse pakirani izdelki ali že pripravljena hrana za domov
- Vse pripravljene začimbe kot na primer ketchup, omake, gorčica
- Alkohol
In sem začela!
Prvi dan je bil seveda najtežji. Kot strastnemu kavoholiku se mi je bilo najtežje odpovedati jutranji kavi. Če dan začnem brez kave me ponavadi kmalu začne boleti glava. Tudi tokrat je bilo tako. Pa vendar nisem popustila in sem jutranjo kavo zamenjala s toplo vodo z limono in čajem iz koromača in ingverja. Ob zadostni dehidraciji tekom dopoldneva je glavobol izginil.
Prvi dan sem se počutila nekoliko razdraženo in napihnjeno, najverjetneje je moje telo doživelo manjši šok. Najprej brez kave, potem pa še doza zelenjave in sadja, ki je res ni navajeno. Vseeno sem bila presenečena, da sem bila ta dan zelo produktivna.
Vsak naslednji dan sem lažje začela brez kave. Pravzaprav me je sadno zelenjavni smoothie skupaj z mešanico mandljev, lešnikov, sončničnih, lanenih in sezamovih semen, z dodatkom goji jagod tako nasitil, da za kavo niti ni bilo prostora.
Že drugi dan sem opazila dobro počutje in veliko energije. Ko sem se sestradana k mizi usedla za kosilo in na krožniku ugledala le zelenjavo, oreščke in solato sem pomislila:
»To ne bo šlo. Umrla bom od lakote«.
S to mislijo sem zagrizla v zelenje in kmalu naletela na presenečenje. Po kosilu nisem bila napihnjena in nič me ni tiščalo v želodcu kot ponavadi. Nivo energije po kosilu se ni prav nič znižal, nezadržna potreba po kavi pa se sploh ni pojavila. To je bilo zame nekaj povsem novega. Dobila sem dodatni zagon, da se programa zares držim še naprej. Našla sem veliko novih zanimivih receptov, eksperimentirala v kuhiniji in se počutila odlično.
Kadar sem začutila, da me grabi lakota in želja po sladkem, sem prigriznila nekaj oreščkov (lešnike, mandlje), ali pa jabolko, mango, mandarino, datelje in podobno. Opazila sem, da mi pravzaprav te prigrizki dolgoročno dajo veliko več energije kot na primer piškot ali čokolada.
Vesela sem, da sem se odločila za testiranje, saj me je spodbudilo, da nekaj naredim zase. Počutim se veliko bolje, nisem več tako napihnjena po obrokih, pa še bolj zdravo se počutim 🙂
Tudi koža se mi je zelo popravila, prvič v življenju ne uporabljam več pudra.
Nad celotnim potekom testiranja in rezultati diete sem bila tako zadovoljna, da sem se odločila, da delim z vsemi kaj je za mene pomenila intoleranca na hrano in dieta ter da se zahvalim laboratoriju Medicare PLUS, ki mi je z izvidi dal tisto potrebno »brco v rit«, da sem dejansko začela z dieto.
S takim načinom prehranjevanja si definitivno želim nadaljevati in s tem odpraviti intoleranco na hrano, ki je prehodne narave. V današnjem hitrem stilu življenja bo to sicer vedno izziv – ampak sedaj se ga bom lotila z veseljem.
Zdaj pa še za tiste, ki jih mogoče zanima kakšna je bila moja intoleranca na hrano in dieta – nekaj jedi, ki so se ta teden znašle na jedilniku:
Zajtrk:
- Topla voda z limono
- Sadno zelenjavni smoothie z semeni, oreščki in goji jagodami
- Ingverjev čaj ali čaj iz koromača
Kosilo:
- Falafli iz zelenjave in oreščkov, pečeni v pečiči, solata
- Ajdova kaša z zelenjavo, solata
- Kvinojina solata s papriko in mandeljni, korenčkov sok
- Lazanja iz bučk, malancanov, ješprena in rdeče pese, solata
- Pečene bučke, jajčevci in brokoli z ajdovo kašo, zeljnata juha
Večerja:
- Komarčkovo hruškina juha, solata
- Zeljnata juha, solata
- Hummus in špinače in čičerke s kumaro, papriko in solato
- Kumarice z koprom, zelenjavna juha
- Raznovrste solate z špinačo, bučkami, semeni, vodno krešo
Napitki:
- Ječmenova trava
- Spirulina
- Ingverjev čaj
- Čaj iz koromača
- Zeliščni čaji
- Voda z meto in limeto
P.B. 26 let, Ljubljana